پاسخ به پرسش های متداول داوطلبان

«فاصله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی کمی ‌تا زمان آزمون مانده است و هنوز کتاب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی را نخوانده یا نیمه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تمام گذاشته‌ام.» برای من چه پیشنهادی دارید.!

این دغدغه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی مشترک همه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی داوطلبان آزمون پیش رو است!

اگر زمان باقیمانده را صرف خواندن مباحث باقی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مانده کنیم، پس مطالب خوانده شده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی قبلی را کی مرور کنیم و اگر بخواهیم مرور کنیم پس با مطالبی که هنوز نخوانده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ایم چه کنیم؟

نگران نباشید، قبل از آن که راه چاره را بگوییم به این سؤال پاسخ دهید!

اگر آزمون را 3 ماه به عقب بیندازند آیا قول می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهید ماه آخر مجدداً این دغدغه را نداشته باشید؟ مسلماً خیر! حتی اگر بیش از 3 ماه هم آزمون عقب بیفتد، باز هم همین دغدغه، مشکل اساسی و محوری عده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی زیادی از داوطلبان خواهد بود. برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ریزی جمع‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بندی این مشکل و نگرانی را مرتفع خواهد کرد.

آیا بهتر نیست درس‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی را که ضعیف هستم حذف کنم، در حالیکه فکر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنم وقت گذاشتن روی آنها تأثیری در معدلم نداشته باشد؟

حذف یک درس بطور کامل، اشتباه است، اما شما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید مباحثی را از درسی که در آن ضعیف هستید، حذف کنید و روی مباحثی از همان درس که آسان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر هستند یا بهتر یاد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرید تمرکز کنید. پاسخ به حداقل سؤالات در یک درس بهتر از کنار گذاشتن کامل آن درس است.

 در فرصت باقیمانده کدام منابع بهتر هستند؟

برای انتخاب مباحث مطالعاتی در دوران جمع‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بندی پیشنهاد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گردد ابتدا به سراغ مباحثی بروید که برایتان ضروری‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر هستند و از اهمیت بیشتری برخوردارند. شما باید در فرصت های کم همیشه به سراغ با ارزشترین‌ها بروید. ما معتقدیم که اصلی ترین منابع برای یادگیری، همان منابع اصلی و مواد قانونی هستند. لکن مهم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین کاری که باید انجام داد اینست که تشخیص دهید مفیدترین منبع در حال حاضر کدام است.

آیا بهتر نیست که فکر آزمون امسال را از سر بیرون کنم و با خیال راحت برای سال آینده برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ریزی کنم؟

به هر حال درست نیست که از الآن به فکر سال آینده باشید. چند ماه فرصت داری و می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانی از این زمان به خوبی استفاده کنی. توصیه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گردد برای جبران درس‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی که جا مانده‌اید از دوران جمع‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بندی استفاده کرده و بر اساس برنامه‌ی دوران جمع‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بندی حرکت کنید.

ساعت مطالعه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ام خوب است اما فکر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنم از لحاظ کیفی مشکل دارم و نگرانم نتوانم نتیجه بگیرم!

پیشنهاد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنیم؛

الف) روی درسهایی که قوی هستی بیشتر تمرکز کرده و تست بیشتری بزنی و آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را نشان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دار کنی! (که در کارگاه جمع‌بندی راجع به آن توضیحات بیشتری داده خواهد شد.)

ب) سعی کن در مطالعه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ات تعادل ایجاد کنی، اگر از نتیجه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ات راضی نیستی شاید به این دلیل باشد که از برخی درس‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها غافل شده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ایی.

نقاط قوت را حفظ کن و آنها را به سایر دروس تعمیم بده! (برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ریزی دوران جمع‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بندی به این نیاز پاسخ خواهد داد.)

به نظر شما بهتر نیست که در حال حاضر تست بیشتری کار کنم؟

قبلاً باید اولویت مطالعه را به مفهومی خواندن اختصاص می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دادی و مرحله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی ادراک را بخوبی طی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کردی و برای تثبیت مطالب و تسلط بر آنها به تست زدن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پرداختی، به هر حال پیشنهاد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنیم از الآن خودت را با برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی دوران جمع‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بندی هماهنگ کنی تا هم مرحله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی ادراک و هم مرحله تثبیت (مرحله یادگیری و تست‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌زنی) را بخوبی پشت سر بگذاری.

آیا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسیم همه درس‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را تمام کنیم؟

اگر بگوییم که حتماً نتیجه می گیری و … فکر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنی که فقط داریم دلداری‌ات می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهیم و ممکنه با تردید گوش کنی. اما راه حل بهتری وجود دارد و آنهم پاسخ به این سؤالات است: 

آیا مطمئن هستی که داری پیشرفت می کنی؟(احتمالا کمی).

آیا مطالبی که قبلاً بلد بوده ای تقویت شده است؟(احتمالاً کمی)

آیا نکات جدیدی یادگرفته ای؟(احتمالاً کمی)

آیا نسبت به سال قبل در خودت تفاوتی احساس می کنید؟ (از نظر مطالعاتی)(احتمالا شاید)

پس توصیه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنیم: نباید دائماً به فکر چیزهای جدید بود. اگر آموخته های خود را مرور کنی و به تسلط برسی، قطعاً نتیجه‌ی بهتری خواهی گرفت. (فقط کافیه که باور داشته باشی!) پس الآن زمان ریسک کردن نیست! به فکر کارهای عجیب و احساسی نباش، و بدان که موفقیت حاصل تکرار کارهای ساده و درست است.

روزی چند ساعت درس بخوانیم؟

توانایی مطالعاتی هر فرد متفاوت است، لذا پاسخ روشنی به این پرسش نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان داد. تشخیص میزان مطالعه هر فردی به خود او بستگی دارد و هر کس خودش باید تشخیص دهد که روزانه چقدر باید مطالعه کند و چقدر به کارهای دیگرش بپردازد. البته انگیزه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی قبولی و کسب نتیجه رابطه‌ی مستقیمی با میزان مطالعه هر فرد دارد. هرچه قبولی برایمان از اهمیت بیشتری برخوردار باشد طبیعی است که وقت بیشتری را هم به آن اختصاص می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهیم و بالعکس. توصیه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گردد از هم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اکنون زمان بیشتری را به مطالعه اختصاص دهید تا در روزهای آخر فشار کمتری را تحمل کنید.

زود خسته می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوم و احساس بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌حوصلگی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنم، چه باید کرد؟

آیا به تغذیه خودت توجه داری؟ تأمین غذای مناسب برای فعالیت مغز دارای اهمیت است. باید پروتئین و عناصر معدنی از قبیل کلسیم و فسفر مورد نیاز بدنت را تأمین کنی. کلسیم و فسفر از فراوان ترین عناصر بدن انسان هستند که در حافظه و کار مغز نقشی مهم ایفا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. کمبود کلسیم موجب گرفتگی عضلات، حالت عصبی و گاه بی خوابی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. پس باید به مقدار کافی از کلسیم و فسفر در مواد غذایی خود استفاده کنی. شیر، پنیر، ماست، تخم مرغ، جوانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی گندم، بادام و فندق را در برنامه غذایی خود بگنجان.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *